Μαθητές Προγράμματα

Συμμετοχή στο Safer Internet Forum στις Βρυξέλλες

Το ΕΠΑΛ Κασσάνδρας μετά τη ξεχωριστή του συμμετοχή στο 6ο μαθητικό συνέδριο πληροφορικής συνέχισε και φέτος τις επιτυχίες μέσα από την Ευρωπαϊκή δράση για την ασφάλεια στο διαδίκτυο με τίτλο «e-safety label» που διοργανώνεται από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό «Insafe». Στα πλαίσια της Πανευρωπαϊκής δράσης «Youth Manifesto», το πρόγραμμα μας «Πολυμεσική Καμπάνια για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» με συντονιστές τους κ. Γιαμαλή Άγγελο και κα Κουτρουμπή Πηνελόπη κατάφερε να διακριθεί ανάμεσα σε δεκάδες Ευρωπαϊκά σχολεία, να βρεθεί μέσα στις 6 νικήτριες ομάδες και να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στις Βρυξέλλες στις 4-7 Νοεμβρίου 2014 στο Safer Internet Forum. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Metropole με εκπροσώπους από πολλές εταιρίες και οργανισμούς όπως Inhope, Insafe, Microsoft, Facebook, Twitter, Mozilla foundation.

Στο forum συμμετείχε ως συντονιστής της δράσης ο εκπαιδευτικός του σχολείου Γιαμαλής Άγγελος και η ομάδα του τμήματος πληροφορικής εκπροσωπήθηκε από τον μαθητή Νικολαΐδη Μηνά.

Παρασκευή, 23 Ιουνίου 2017
Παρασκευή