Νέα-Ανακοινώσεις

5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου

Το τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία και το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών Ελλάδος του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ και με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων και της Ένωσης Καθηγητών για την προαγωγή της φιλοσοφίας στην εκπαίδευση διοργανώνει τον 5ο Πανελλαδικό Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου υπό το γενικό θέμα: "Η ηθική και το πρόβλημα του κακού".

Ο διαγωνισμός που θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις, απευθύνεται σε μαθητές της Β' τάξης Λυκείου (δεν αποκλείονται ενδιαφερόμενοι μαθητές άλλων τάξεων του Λυκείου) και η συμμετοχή σε αυτόν είναι προαιρετική.

Για περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό, τον κανονισμό διεξαγωγής και την προκήρυξη, την εξεταστέα ύλη, τα θεματικά πεδία και την προτεινόμενη βιβλιογραφία, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα: http://www.philosophy.upatras.gr/competition

Οι μαθητές, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό, μπορούν μέσω του σχολείου τους, να δηλώσουν τη συμμετοχή τους έως τις 29 Ιανουαρίου 2016 στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκουν.

Ο διαγωνισμός θα διενεργηθεί σε κατά τόπους σχολικές μονάδες που θα οριστούν από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ως Εξεταστικά Κέντρα και η στελέχωσή τους θα γίνει από εθελοντές εκπαιδευτικούς, οι οποίοι θα απασχοληθούν χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2017
Παρασκευή
Νοεμβρίου
Κλήμεντος Ρώμης, Πέτρου Αλεξανδρείας, Ερμογένους, Χρυσογόνου και Φιλουμένου μαρτ.