Νέα-Ανακοινώσεις

Σχολική Εβδομάδα εθελοντισμού Let's Do It Greece 2016

Λογότυπος Let's do it Greece Έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων η υλοποίηση του προγράμματος: "Εβδομάδα εθελοντισμού Let's do it Greece 2016", με σκοπό την εφαρμογή των αρχών και επιδιώξεων της  εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη στα σχολεία.

Οι δράσεις θα υλοποιηθούν εντός του σχολικού χώρου, κατά την εβδομάδα που προηγείται της Πανελλαδικής δράσης Let's do it Greece, καθαρισμού της χώρας σε μία μόνο ημέρα, που ορίστηκε για τις 17 Απριλίου 2016,  κατά το διάστημα δηλαδή από 11 έως 15 Απριλίου 2016.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: www.letsdoitgreece.org ή επικοινωνήτε στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Oι δράσεις είναι προεραιτικές και δωρεάν για τους μαθητές και θα πραγματοποιηθούν χωρίς να παρακωλύεται η εφαμογή του ωρολογίου προγράμματος και μετά από συνενόηση με τους διευθυνές - τριες των σχολικών μονάδων. Επισημαίνεται επίσης, ότι κρίνεται απαραίτητη η αποφυγή διανομής οποιουδήποτε υλικού, η οποία αφορά έμμεση ή άμεση διαφήμιση. Η παρουσία του Υπεύθυνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων, της οικείας Διεύθυνσης κρίνεται απαραίτητη.

Σε πρώτη φάση προτείνεται οι μαθητές που ενδιαφέρονται να επισκεφτούν τον παραπάνω σύνδεσμο και να εκδηλώσουν ενδιαφέρον στους εκπαιδευτικούς ή στη Διεύθυνση του σχολείου.

Πέμπτη, 27 Ιουλίου 2017
Πέμπτη