Νέα-Ανακοινώσεις

Διαγωνισμός Φωτογραφίας: "Η άγνωστη Χαλκιδική"

Το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Χαλκδικής και το τοπικό θεματικό δίκτυο "Τα Σχολεία της Τέχνης και του Πολιτισμού", προκηρύσσουν ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ, στα πλαίσια των δράσεων του τοπικού δικτύου, με θέμα: "Η άγνωστη Χαλκιδική των αντιθέσεων" και καλεί όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να λάβουν μέρος. Η διάρκεια του διαγωνισμού είναι από 3-2-2016 μέχρι 20-3-2016.

Το κάθε σχολείο καλείται να επιλέξει και να προωθήσει ηλεκτρονικά στο Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων μέχρι την 28/3/2016 από 1 μέχρι 5 φωτογραφίες (ανά κατηγορία), για συμμετοχή στη β' φάση του διαγωνισμού. Θα υπάρξουν τρία βραβεία για κάθε μία από τις τρεις κατηγορίες (α. μαθητές Γυμνασίων, β. μαθητές Λυκείων γ. ενήλικοι μαθητές και καθηγητές)

Οι επιλεγμένες από τα σχολεία φωτογραφίες μπορούν να υποβληθούν και εκτυπωμένες, με σκοπό να παρουσιαστούν σε εκδήλωση - εις, που θα πραγματοποιηθούν σε χρόνο και σε τόπο που θα ανακοινωθούν αργότερα. Επίσης προτείνεται στα σχολεία που επιθμούν να πραγματοποιήσουν (σε συνδυασμό με την παρουσίαση των προγραμμάτων τους) και προβολή/ έκθεση φωτογραφίας (με τις συμμετοχές στο διαγωνισμό αυτό) το διάστημα πριν τη λήξη των μαθημάτων.

ΟΡΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

1. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όσοι μαθητές και εκπαιδευτικοί επιθυμούν από τα σχολεία της ΔΔΕ Χαλκιδικής. Οι ίδιοι θα πρέπει να είναι οι φωτογράφοι/πνευματικοί δημιουργοί των έργων που θα υποβάλλουν.
  2. Τις φωτογραφίες θα κρίνει στη διεύθυνση Δ.Ε. Χαλκδικής κριτική επιτροπή από μέλη της συντονιστικής επιτροπής του τοπικού δικτύου. Προβλέπεται να δοθούν τρία βραβεία για κάθε κατηγορία (μαθητές Γυμνασίων, μαθητές Λυκείων, ενήλικοι μαθητές - καθηγητές).
  3. Κάθε διαγωνιζόμενος μπορεί να λάβει μέρος (το διάστημα 3/2 - 20/3/2016) στέλνοντας ηλεκτρονικά στο σχολείο του από μία μέχρι πέντε φωτογραφίες. Το κάθε σχολείο θα επιλέξει - για να προωθήσει ηλεκτρονικά στο Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων μέχρι την 28/3/2016 - από 1 μέχρι 5 φωτογραφίες (ανά κατηγορία), για συμμετοχή στην επόμενη φάση του διαγωνισμού. Προαιρετικά μπορούν να αποσταλούν και εκτυπωμένες (για παρουσίαση σε έκθεση φωτογραφίας αργότερα).
  4. Γίνονται δεκτές έγχρωμες φωτογραφίες με καμμία ή ελάχιστα (στοιχειώδη επεξεργασία). Δε γίνονται αποδεκτές πειραματικές φωτογραφίες που αλλοιώθηκαν με λογισμικά προγράμματα σε Η/Υ.
  5. Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι ορθογώνιες ή τετράγωνες, να έχουν (ενδεικτικά) ανάλυση 1-2 MB (τουλάχιστον - κατάλληλη για εκτύπωση και οι διαστάσεις τους να είναι τέτοιες ώστε, αν εκτυπωθούν στα σχολεία, η μεγαλύτερη πλευρά να μην υπερβαίνει τα 45 εκ.και η μικρότερη να μην είναι λιγότερο από 20 εκ. (ενδεικτικά μεγέθη Α4 - Α3). Οι φωτογραφίες που θα υποβληθούν από τα σχολεία και εκτυπωμένες, καθώς και όσες διακριθούν, προβλέπεται να παρουσιαστούν σε εκδήλωση-εις, που θα πραγματοποιηθούν σε χρόνο και σε τόπο που θα ανακοινωθούν αργότερα.
  6. Τελευταία ημερομηνία παραλαβής των συμμετοχών στα σχολεία είναι η Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 και στο Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων (ηλεκτρονικά) η Δευτέρα 28 Μαρτίου 2016.
  7. Σε περίπτωση που φωτογραφίες απεικονίζουν πρόσωπα εν αγνοία τους ή χωρίς την έγκρισή τους, την ευθύνη φέρει αποκλειστικά ο φωτογράφος και όχι οι διοργανωτές.
  8. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στον υπεύθυνο των σχολικών δραστηριοτήτων: Κωνσταντινίδη Αριστείδη (2371021497, 6976435880) - email: akonstand  [ at ] yahoo [dot] gr

Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2017
Παρασκευή