Νέα-Ανακοινώσεις

Δράσεις κατάρτισης για άνεργους νέους στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών

Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Συγχρηματοδοτούμενων Ενεργειών από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΥΕ/ΕΚΤ) και ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής Βορείου Ελλάδος, ως συνδικαιούχοι, αναλαμβάνουν την υλοποίηση της Πράξης «Δράσεις κατάρτισης, πιστοποίησης και συμβουλευτικής υποστήριξης για άνεργους νέους 18-24 ετών στον τομέα των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ)».

Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα (Πράξη) επαγγελματικής κατάρτισης, συμβουλευτικής υποστήριξης και πιστοποίησης προσόντων, που απευθύνεται σε 1.000 άνεργους ηλικίας 18?24 ετών στον τομέα των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ).

Η συγκεκριμένη Πράξη φιλοδοξεί να αμβλύνει το βασικό πρόβλημα στην αγορά εργασίας των πέντε Περιφερειών στις οποίες θα υλοποιηθεί (δηλ. στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, στην Περιφέρεια Θεσσαλίας και στην Περιφέρεια Ηπείρου), που είναι η αναντιστοιχία μεταξύ προσφοράς και ζήτησης προσόντων και δεξιοτήτων εργαζομένων.

Για την άρτια υλοποίηση του προγράμματος προβλέπεται η υλοποίηση Θεωρητικής Κατάρτισης 120 ωρών και Πρακτικής Άσκησης 260 ωρών. Ειδικότερα στο πλαίσιο του προγράμματος προβλέπεται:

• υλοποίηση 120 ωρών θεωρητικής κατάρτισης ανά ωφελούμενο (σε 2 φάσεις των 60 ωρών η κάθε μία)
  • πιστοποίηση προσόντων και δεξιοτήτων ανά ωφελούμενο
  • εξατομικευμένη προσέγγιση ? συμβουλευτική υποστήριξη για την προώθηση των ωφελούμενων στην απασχόληση.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ενδεικτικές ενότητες κατάρτισης, την πρακτική άσκηση και τη συμβουλευτική υποστήριξη, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του προγράμματος του ΣΕΠΒΕ.

Για τις υποβολές αιτήσεων ωφελούμενων δικαιούχων, τις οδηγίες και τα μόρια επισκεφθείτε την ιστοσελίδα των υποψήφιων ωφελούμενων από την εισαγωγική σελίδα του προγράμματος.

Παρασκευή, 20 Ιουλίου 2018

Παρασκευή