Μαθητές Προγράμματα

Πρωτιά του ΕΠΑΛ Κασσάνδρας στο διεθνή διαγωνισμό iSocial Video Challenge

isocial 2016 video challengeΠρωτιά της ομάδας του ΕΠΑΛ Κασσάνδρας στο διεθνή διαγωνισμό iSocial Video Challenge 2016 αποτελούμενης από τους μαθητές Γιοβανούδη Σουζάννα και Δημητριάδη Ιωάννη και με συντονίστρια - επιβλέπουσα εκπαιδευτικό την Κουτρουμπή Πηνελόπη. Ο διαγωνισμός που διεξήχθη από τέλη Μάρτη ως τέλη Μάη 2016, αφορούσε όχι μόνο μαθητές ΕΠΑΛ ή Γενικών Λυκείων αλλά και πρωτοετείς φοιτητές πανεπιστημιακών προγραμμάτων σε Πανευρωπαϊκό επίπεδο. Αντικείμενό του ήταν η παραγωγή ενός δίλεπτου βίντεο στο YouTube με θέμα: "Κοινωνικά Δίκτυα για την Υγεία και την Ευεξία" (Online Social Networks for Health and Well-Being), όπου οι συμμετέχοντες έπρεπε να προτείνουν έναν καινοτόμο τρόπο, που η χρήση κοινωνικών δικτύων θα μπορούσε να αποβεί σε όφελος των χρηστών και του συνόλου της κοινωνίας.

Η πρόταση της ομάδας του ΕΠΑΛ Κασσάνδρας αφορά σε ένα Facebook App, που θα μπορούσε να συντονίζει θέματα όπως η αιμοδοσία ή να υπενθυμίζει για τακτικούς ελέγχους (Παπ τεστ κλπ). Ακολούθως μπορείτε να δείτε το βίντεο της παρουσίασης. Επιπλέον η συμμετέχουσα ομάδα θα κληθεί να παρουσιάσει την ιδέα της στο εργαστήριο iSocial 2016, τον προσεχή Σεπτέμβρη, στα πλαίσια του 21ου Ευρωπαϊκού Συνεδρίου για την έρευνα στην Ασφάλεια Υπολογιστών (ESORICS 2016) στο Ηράκλειο.

Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες που κάνουν περήφανο όλο το σχολείο, εις ανώτερα και καλή συνέχεια για την παρουσίαση.

Παρασκευή, 20 Ιουλίου 2018

Παρασκευή