Το Σχολείο μας

ΓΙΑΤΙ ΕΠΑ.Λ.;

Στα προηγμένα κράτη της Ευρώπης το 65% των μαθητών επιλέγουν την Τεχνική Εκπαίδευση, όπως προκύπτει από τα επίσημα στατιστικά στοιχεία και τις έρευνες.

Η ευρωπαϊκή, λοιπόν, εκπαίδευση είναι προσανατολισμένη στον τεχνικό τομέα, στον οποίο επενδύει  διαρκώς απαντώντας  ταυτόχρονα στις  προκλήσεις και τις απαιτήσεις της  σημερινής εποχής, της εποχής της τεχνολογίας και της εξειδίκευσης.

Στην Ελλάδα, με βάση το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα τα ΕΠΑ.Λ παρέχουν τη Δευτεροβάθμια τεχνική – επαγγελματική εκπαίδευση.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας περιλαμβάνει  μαθήματα γενικής παιδείας, κοινά για όλους τους μαθητές και μαθήματα επαγγελματικών τομέων και ειδικοτήτων, κατόπιν επιλογής των μαθητών.

Οι απόφοιτοι του ΕΠΑ.Λ:

•      Αποκτούν Απολυτήριο Λυκείου ισότιμο με το απολυτήριο του Γ.Ε.Λ, μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις.
  •       Δίνουν τη δυνατότητα πρόσβασης στα ΑΕΙ-ΤΕΙ, καθώς και στα σώματα ασφαλείας.
  •       Αποκτούν πτυχίο ειδικότητας με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.
  •       Έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
  •       Εγγράφονται στα ΙΕΚ κατά προτεραιότητα, στο δεύτερο έτος φοίτησης.

filladio pliroforiki

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Υποστήριξης Συστημάτων, Εφαρμογών και Δικτύων Η/Υ