Οι επιλογές των αποφοίτων του Γυμνασίου απεικονίζονται στον παρακάτω πίνακα:

Δύο δρόμοι μπροστά σου.
Με το απολυτήριο του Γυμνασίου στο χέρι, ανοίγονται μπροστά σου δύο μεγάλοι δρόμοι:
Ο δρόμος του ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ:
μπορεί να σε οδηγήσει, στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Αν δεν επιθυμείς, όταν τελειώσεις το Λύκειο, να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ, μπορείς να βρεις δουλειά, εξασκώντας κάποιο επάγγελμα της επιλογής σου ή μπορείς να ολοκληρώσεις τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις. Αν πάλι, κάποια στιγμή αργότερα, αλλάξεις γνώμη, άσχετα από την ηλικία σου, έχεις τη δυνατότητα, χωρίς εξετάσεις, να κάνεις σπουδές στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Υπάρχει, τέλος, η δυνατότητα να σπουδάσεις στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο, που στηρίζεται στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και σου παρέχει πτυχίο ισότιμο με το πτυχίο των "παραδοσιακών" Πανεπιστημίων.
Ο δρόμος του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) ή των  μεταγυμνασιακών τμημάτων των ΙΕΚ, σου παρέχει σύγχρονη και ποιοτική επαγγελματική εκπαίδευση και σε συνδέει άμεσα με τις ανάγκες της παραγωγικής διαδικασίας. Κατόπιν εξετάσεων στην Τρίτη Τάξη των ΕΠΑΛ υπάρχει  η δυνατότητα εισαγωγής στα ΤΕΙ.

ΠΗΓΗ:http://users.otenet.gr/~kesyphra/gymnasium.html

Παρασκευή, 20 Ιουλίου 2018